مشاوره ازدواج و خدماتی که مشاور ازدواج ارائه می کند؟

ازدواج یک هندوانه در بسته نیست! هدف مشاوره ازدواج این است که با چشم باز و شناخت نسبتا خوبی با شخص مورد نظر ازدواج کنید. نه بر اساس شانس و اقبال! مشاور ازدواج در راه شناخت خود و همسر آینده تان به شما کمک می کند. مشاوره قبل از ازدواج باعث خودشناسی و شناخت همسر آینده شما می شود. بنابراین خواهید دانست که این ازدواج تا چه اندازه صحیح هست.

مشاوره ازدواج  برای چیست و مشاور ازدواج چه خدماتی را ارائه می کند؟

مشاوره ازدواج چیست؟ احتمالاً شما هم این جمله را شنیده اید که ازدواج مثل یک هندوانه در بسته است. اما این جمله برای شرایطی است که دو نفر هیچ شناختی از یکدیگر نداشته باشند. در گذشته بسیاری از ازدواج ها بدون شناخت کافی دختر و پسر و خانواده ها از یکدیگر صورت می گرفت. مشاوره قبل از ازدواج این خلأ را پر کرده است. مشاور ازدواج از طریق ابزارها و روش هایی که می داند به شما در این مسیر کمک می کند.

ازدواج موفق | مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج برای چیست؟

مشاور ازدواج به دختر و پسر کمک می کند که یکدیگر را بیشتر بشناسند. در واقع مشاور ازدواج روند شناخت دختر و پسر از یکدیگر را به صورت هدفمند هدایت می کند. دو نفر که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند باید جنبه های مختلف یکدیگر را بشناسند.

این جنبه ها شامل شناخت از رفتارها در موقعیت های مختلف، افکار و عقاید، سلیقه در زمینه های متفاوت مانند دوست داشتن و تعهد است. همچنین انتظاراتی که هر کدام از رابطه ازدواج دارند.

مشاور ازدواج | مشاوره ازدواج | مشاور ازدواج خوب

چرا مشاوره قبل از ازدواج اهمیت دارد؟

مراجعه به مشاور ازدواج به دلایل مختلفی اهمیت دارد. در ادامه دلایل اهمیت مشاوره قبل از ازدواج را خواهید خواند.

تیکهمان‌طور که گفتیم مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند که شناخت ارزشمندی از یکدیگر به دست آورند. ازدواج با این شناخت به احتمال زیاد به شکست منجر نمی شود.

تیکارتباط مؤثر یادگرفتنی است. به ویژه ارتباط مؤثر با همسر که دارای نکات به خصوصی است. بسیاری از اوقات یک ارتباط با شور و شوق زیادی شروع می شود اما بعد از مدتی مشکلاتی به وجود می آید. در صورتی که زن و شوهر ارتباط صحیح با یکدیگر را یاد گرفته باشند، می توانند با یکدیگر مشکلات را حل کنند.

به طور مثال اگر در یک موضوع با یکدیگر مخالف باشند، می توانند با روش های ارتباط مؤثر در آن موضوع به توافق برسند.

مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره ازدواج | مشاوره بعد از ازدواج

مشاور ازدواج چه می کند؟

برای اینکه شناخت بیشتری نسبت به مشاوره ازدواج به دست آورید، بهتر است بدانید که مشاور ازدواج چگونه کارش را انجام می دهد. مشاور ازدواج در چندین جلسه کار مشاوره ازدواج را انجام می دهد. به این صورت که بعضی از جلسات را با حضور هر دو نفر انجام می دهد و گاهی اوقات با هر کدام به تنهایی صحبت می کند.

از این طریق جزئیات افکار، رفتارها، الگوهایی که هر کدام از خانواده هایشان کسب کرده اند، به دست می آید.

مشاور ازدواج معمولا علاوه بر صحبت با هر کدام، از پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج استفاده می کند.

تست مشاوره ازدواج چیست؟

پرسشنامه ای که مشاور ازدواج برای زوجین استفاده می کند، برای شناخت شخصیت هر کدام از آن‌هاست. در واقع معمولا پرسشنامه های شخصیت شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. پرسشنامه شخصیت نئو یکی از بهترین پرسشنامه ها برای مشاوره قبل از ازدواج است. این پرسشنامه ها وسیله های کمکی بسیار خوبی برای شناخت دو نفر و پیشبرد مشاوره ازدواج هستند. می توانید قبل از مراجعه به مشاور ازدواج، بپرسید که آیا از پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج استفاده می کند یا خیر.

چطور به پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج جواب دهم؟

این پرسشنامه ها شامل جملات و سوالاتی هستند که شما باید میزان موافقت یا مخالفت یا بی تفاوت بودن خود را نسبت به آن ها در گزینه ها انتخاب کنید. نگران پاسخ دادن به سوالات پرسشنامه مشاوره ازدواج نباشید. در این پرسشنامه های شخصیت شناسی جواب درست یا غلط وجود ندارد. شما فقط باید با صداقت و بدون فکر کردن به اینکه آیا جوابتان درست است یا غلط، پرسشنامه مشاوره ازدواج را پر کنید.

تست مشاوره ازدواج | تست ازدواج | پرسشنامه مشاوره ازدواج | تست مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج چه سوالاتی می پرسند؟

مشاور مسائلی مانند تعداد اعضای خانواده، رفتار اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر با یکدیگر، الگوهای رفتاری که فرد در خانواده پیدا کرده را جویا می شود. البته این مسائل در حین گفتگوهای ویژه ای مشخص می شود. چیزی که در این نوع مشاوره بسیار مهم است صداقت شماست. از نظر اخلاقی باید خودتان را همان‌طور که هستید نشان دهید. خودتان را گول نزنید! چون در ازدواجی که یک نفر از آن زندگی و ارتباط لذت نبرد، طرف مقابل هم تحت تأثیر قرار می گیرد.

مشاوره پیش از ازدواج | مشاوره قبل از ازدواج

۴ نکته ای که در مشاوره قبل از ازدواج می فهمید!

در مشاوره پیش از ازدواج مسائل مختلفی برایتان روشن می شود اما ۴ مورد از مهم ترین آن ها را در زیر می خوانید:

۱- انتظارات خودتان

خیلی از ما هنوز نسبت به خودمان به خصوص نسبت به انتظاراتمان، شناخت خوبی نداریم. خودشناسی یکی از مهم ترین نکاتی است که قبل از ازدواج باید به دست آورید. شاید شما الان فکر کنید که خودتان را به خوبی می شناسید. در صورتی که خیلی از افراد بعد از ازدواج تازه متوجه می شوند که چه انتظاری از همسر آینده خود داشته اند! در مشاوره ازدواج با صحبت هایی که رد و بدل می شود، شما بسیار بیشتر از قبل با انتظارات خود آشنا می شوید و مسلماً خواهید توانست در انتخابتان تصمیم گیری مناسبتری داشته باشید.

شناخت انتظارات خود از ازدواج در مشاوره ازدواج

۲- انتظارات طرف مقابل

شاید شما فردی باشید که به رفت و آمد با دوستانتان علاقمند باشید اما متوجه شوید که طرف مقابلتان این کار را دوست ندارد و بیشتر مایل به تفریحات دو نفره است. این یک نمونه و مثال از انتظارات است. موضوعات بسیار زیادی وجود دارد که قبل از ازدواج باید در مورد آن ها بدانید تا بعد از ازدواج به مشکل برخورد نکنید. بنابراین در این نوع از مشاوره شما انتظارات و توقعات مختلف یکدیگر را کشف خواهید کرد.

شناخت همسر آینده با مشاوره ازدواج-تست مشاوره ازدواج | تست ازدواج | مشاوره قبل از ازدواج

۳- مسئولیت پذیری

به جرأت می توان گفت مسئولیت پذیری یکی از مهم ترین مسائل در مورد ازدواج است. بسیاری از روابط زوجی به دلیل مسئولیت پذیر نبودن طرفین یا یکی از آن ها منجر به طلاق و جدایی شده است. یکی از نکاتی که در مشاوره پیش از ازدواج بسیار به آن توجه می شود مسئولیت پذیری طرفین است. شما متوجه خواهید شد که هر کدام چه میزانی از مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی دارید. آیا طرف مقابلتان می تواند سهم خود از مسئولیت های زندگی را انجام دهد یا آن را به گردن دیگران از جمله همسر و خانواده اش خواهد انداخت؟ همچنین متوجه خواهید شد که طرف مقابل و حتی خودتان به درجه ی مناسبی از درک مسئولیت های خود بعد از ازدواج رسیده اید یا خیر.

مشاوره ازدواج | مشاور ازدواج | مسئولیت پذیری در ازدواج

۴- نحوه برخورد با موقعیت های دشوار

در زندگی شرایط مختلفی به وجود می آید که ممکن است هر دو نفر را مضطرب کند و به اصطلاح به هم بریزد. شما در طی مشاوره متوجه می شوید که هر کدام در این شرایط چه رفتاری خواهید داشت. به طور مثال ممکن است متوجه شوید که فرد مورد نظر در این شرایط پرخاشگری می کند و شما اصلاً نمی توانید با پرخاشگری کنار بیایید.

هزینه مشاوره ازدواج

ازدواج از مهم ترین تصمیمات زندگی است. خانواده های زیادی را دیده اید که به دلیل ازدواج ناموفق از هم پاشیده اند. ارزشی که مشاوره قبل از ازدواج ایجاد می کند بسیار بالاتر از هزینه مشاوره ازدواج است. زیرا همان‌طور که گفتیم با شناخت و دید کاملاً باز انتخاب خواهید کرد. همچنین مهارت هایی را که قبلاً نمی دانستید، یاد خواهید گرفت. متأسفانه افراد بسیاری هستند که بعد از ازدواج می گویند که کاش قبل از ازدواج به مشاور ازدواج مراجعه می کردیم. هزینه مشاوره نسبت به زمان و تحصیلات مشاور(کارشناسی ارشد یا دکتری) متفاوت است.

هزینه مشاوره ازدواج | مشاور ازدواج | مشاوره قبل از ازدواج | تست مشاوره ازدواج

چطور مشاور ازدواج را انتخاب کنیم؟

هر مشاور رویکرد خاصی را انتخاب می کند. به طور مثال رویکرد شناختی که بر شناخت یعنی افکار مراجع تمرکز می کند. برای انتخاب مشاور مناسب می توانید تحصیلات، میزان تجربه، رضایت سایر مراجعین را بررسی کنید. می توانید بپرسید که مشاور تست مشاوره ازدواج را از شما می گیرد یا خیر. به این دلیل که این پرسشنامه ها راهنمای خوبی برای ادامه روند مشاوره قبل از ازدواج هستند.

نتیجه گیری مقاله مشاوره ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج وسیله ای است جهت تصمیم گیری مناسب تر و صحیح تر برای ازدواج. دختر و پسر و خانواده های آن ها به هزینه های مراسم ازدواج فکر می کنند. در واقع این یک موضوع جا افتاده است. اما هنوز خانواده هایی هستند که مشاوره پیش از ازدواج را یک گزینه اضافی یا تجملاتی می دانند. در حالی که شناخت  صحیح قبل از ازدواج و یادگیری مهارت های بعد از ازدواج از طریق این نوع مشاوره، از سایر مسائل مهم تر هستند.

پس این نوع مشاوره امری لازم است. شما باید قبل از ازدواج همسر آینده خود را به خوبی بشناسید و او از شما شناخت خوبی به دست آورد. این کار باعث می شود که با چشم های باز درباره این مسئله مهم در زندگی تان تصمیم گیری کنید. علاوه بر این کسب دانش درباره ارتباط موثر با همسر هم بسیار کمک کننده است. می توانید در سایر مقالات دو مشاور اطلاعات خوبی در این باره به دست آورید. در این مقاله درباره مشاوره ازدواج، خدماتی که مشاور ازدواج ارائه می کند و نحوه انجام آن توضیح دادیم.

4.9/5 - (36 امتیاز)
دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه‌ها
  1. آوا می گوید

    چه جالب اطلاعات خوبی بود واسه قبل از رفتن به مشاوره

    1. دو مشاور می گوید

      بله دوست عزیز اگه بدونید در جلسات مشاوره ازدواج قراره چه مواردی بررسی بشه، مطمئنا خیلی بهتر میتونید از جلسات استفاده کنید و تصمیم گیری مناسبی انجام بدید.

Translate »
[google-translator]