احساس یا هیجان چیست؟

تفاوت احساس با تفکر

احساس یا هیجان مقوله ای در روانشناسی است که با تفکر کاملا متفاوت می باشد. شناخت احساس و تفاوت آن با تفکر، به همه ی انسان ها در زندگی و ارتباط موثر با دیگران کمک بسیار زیادی می کند. در این مقاله به طور خلاصه با احساس، انواع احساسات انسان و تفاوت آن با فکر اشاره شده است.

احساس یا هیجان چیست؟

این مقاله ی آموزشی شناخت مختصری درباره ی احساسات و یا همان هیجانات به شما می دهد. ابراز احساسات صحیح یک نوع مهارت است که این مهارت یکی از مهارت‌های بسیار مهم در ارتباط با همسر، دوستان، همکاران و خانواده می‌باشد. برای این که بتوانید مهارت ابراز احساسات یا همان هوش هیجانی را در خود تقویت کنید، باید ابتدا با احساسات آشنا شوید. در این مقاله ما به طور مختصر به این موضوع می پردازیم که احساس یا هیجان چیست و چگونه است؟

احساسات همان هیجانات ما هستند. شاید شما احساسات خود را نمی‌شناسید و آن را با افکار اشتباه فرض کنید. یعنی بسیاری از اوقات ما با خود می گوییم فکر می‌کنم درحالی‌که احساس می‌کنیم. یا برعکس. به طور مثال کسی که می گوید: احساس می کنم تو از من بدت میاد. در حالی که این یک احساس نیست و فکر و برداشت ذهنی اوست و صحیح تر است بگوید: فکر می کنم که تو از من بدت میاد.

تفاوت احساس با فکر چیست؟

بنابراین بسیار مهم است که به طور خلاصه تفاوت احساسات با افکار را برای شما شرح دهیم. ما نسبت به اتفاقات مختلفی که در طول روز برای ما رخ می‌دهد واکنش‌های مختلفی بروز می‌دهیم که بعضی از این واکنش‌ها از طریق افکار ما صورت می‌گیرد. یعنی یک سری فکرها، برداشت‌ها و ذهنیت‌ها در ما شکل می گیرد. در واقع افکار ما همان تعبیر، تفسیر و برداشت‌های ما از آن رخداد هستند.

اما احساس کاملاً متفاوت است. هرچند که احساسات با فکرها یا برداشت‌های ذهنی ما کاملاً متفاوت هستند، اما در عین حال احساسمان با این فکرها یا برداشت‌های ذهنی کاملاً گره خورده است، یعنی فکر بر احساس و احساسات ما متقابلا بر فکر ما تأثیر می‌گذارند.

احساسات بازخورد وقایع زندگی در کل بدن ما (فیزیک ما) می باشد. یعنی احساسات بر فیزیک و بدن ما تأثیرگذار هستند. به طور مثال احساس خشم که بدن انسان را برافروخته کرده و به نوعی انقباض در بدن ما ایجاد می‌کند و یا در موقعیت‌های استرس زا، حس فرار در ما به وجود می آید. این واکنش‌ها را خداوند به صورت طبیعی در بدن ما قرار داده است. بنابراین عکس‌العمل احساسات به طور کامل روی بدن ما می‌باشد. از نظر روانشناسی مهم‌ترین احساساتی که در انسان به وجود می آید غم، شادی، ترس، اضطراب، خشم، شرم و گناه هستند.

5/5 - (14 امتیاز)
دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »
[google-translator]