مشاوره خانواده ، مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی ، مهارت گوش دادن موثر – بخش اول

مشاوره خانواده ، مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی

مهارت گوش دادن موثر – بخش اول


همه انسان ها نیاز به ارتباط و فهمیده شدن دارند. در مشاوره خانواده می گویند که برای درک کردن دیگران و درک شدن، کسب مهارت های خاصی ضروری است. یکی از مهارت های ارتباطی مهم که در مشاوره خانواده هم بیان می شود، گوش دادن موثر است. آثار مهارت گوش دادن موثر در ارتباطات زناشویی بسیار پر رنگ است.

 

بنابراین یکی از ضروری ترین مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی همین خوب گوش دادن است. شاید فکر کنید همین که به هنگام صحبت های همسرتان سکوت می کنید، در حال گوش دادن هستید. اما اشتباه نکنید این کار فقط شنیدن است نه آن گوش دادنی که مد نظر ماست.

 

پس ادامه ی مقاله را بخوانید تا با یکی از مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی یعنی هنر گوش دادن موثر آشنا شوید.

 

هشدار! تفاوتی که نمی دانید!

 

شنیدن فقط به کار بردن یکی از حواس ۵ گانه است. وقتی می شنوید در واقع گوش شما صداهایی را دریافت می کند و ممکن است حتی متوجه معنای کلمات نشوید. مانند زمانی که کسی به زبان انگلیسی صحبت می کند.

 

اگر به این زبان تسلط نداشته باشید فقط می شنوید و درکی از جملات فرد نخواهید داشت. این اتفاق ممکن است در ارتباط با هر کس دیگری رخ دهد. وقتی همسر شما حرفی می زند تا موضوعی را برای شما روشن کند، اما شما درک درستی از صحبت های او نداشته باشید همین اتفاق رخ داده است. شما فقط شنیده اید.

 

اگر به این تفاوت توجه نکنید چه خطراتی در زندگی در پی دارد؟

 

این اتفاق بسیار مخرب است.

مشاوره خانواده ، عواقب گوش نکردن

بسیاری از جر و بحث هایی که در ارتباطات زناشویی رخ می دهد، نتیجه ی همین موضوع است. دلیل بسیاری از درک نکردن ها و درک نشدن ها خوب گوش نکردن است.

 

 

وقتی خوب گوش نکنید درک نمی کنید، وقتی درک نکنید صمیمیت شما با همسرتان از بین می رود و در نهایت رابطه تان سرد خواهد شد.

 

در مهارت ارتباطی گوش دادن موثر، لازم است پیشداوری ها را کنار بگذارید و خیلی خوب توجه کنید که همسرتان چه می خواهد بگوید، چه فکر و احساسی دارد.

 

از قبل برداشت نکنید. به این فکر نکنید که چه جوابی بدهید. هنگامیمشاوره خانواده - مشاوره ازدواج - گوش دادن موثر که همسرتان صحبت می کند خیالبافی نکنید.

 

همه ی این ها نیازمند مهارت های ارتباطی زناشویی گوش دادن هستند.

 

از این طریق همسرتان متوجه می شود که برایش ارزش قائل هستید زیرا می بیند برای شما مهم است که چه احساس و فکری دارد.

 

همین موضوع است که باعث می شود مهارت گوش دادن موثر مانند دیگر مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی، صمیمیت زناشویی را افزایش دهد.

 

هر فردی ممکن است به دلایل خاصی به فرد مقابل گوش نکند. در واقع موانعی بر سر راه مهارت ارتباطی زناشویی گوش دادن وجود دارند. در بخش دوم مقاله ی “مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی- مهارت گوش دادن” این موانع را ذکر خواهیم کرد. گروه آموزشی دو مشاور برای برداشتن این موانع شما را همراهی می کند.

📜 دیدگاه خود را ارسال کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن