مشاوره خانواده ، مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی ، مهارت گوش دادن موثر – بخش دوم

گوش دادن موثر: مهارت ارتباط با همسر در مشاوره خانواده

مشاوره خانواده ، مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی

مهارت گوش دادن موثر – بخش دوم


مشاوره خانواده بخش دوم مهارت گوش دادن موثر: در بخش قبلی ذکر کردیم که گوش دادن یکی از ضروری ترین مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی است. در بحث مشاوره خانواده گوش دادن موثر از مهارت های اولیه ی ارتباطی است و نقش بسیار زیادی را در صمیمیت زندگی زناشویی ایفا می کند. تفاوت گوش دادن با شنیدن را نیز بیان کردیم.

در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم: چرا خوب گوش نمی کنیم؟

 

موانع گوش کردن موثر و فعال را در بحث مشاوره خانواده در ادامه بیان می کنیم:

 

  • گوش کردن فیلتری

چرا اسم این نوع گوش کردن را فیلتری گذاشتیم؟ به دلیل این که فرد در این نوع از گوش کردن به بعضی از موارد اصلا گوش نمی کند و در عوض فقط به برخی از کلمات و جمله ها گوش می کند. در چنین حالتی واضح است که این شخص درک درستی از افکار و احساسات واقعی طرف مقابل نخواهد داشت.

گاهی عمدا می خواهید که به یک سری از حرف ها پیرامون مسائل خاص گوش نکنید به همین خاطر به آن ها توجه نمی کنید و همین جاست که ارتباط با طرف مقابل مختل می شود.

وحید رو به سحر می کند و می گوید: “قرمه سبزی که درست کردی خیلی خیلی خوشمزه شده بود فقط یکم نمک برنجش زیاد شده بود”. سحر: “این همه زحمت کشیدم حالا میگی غذام شوره؟”

  • تفکر در مورد پاسخ

تا به حال برای شما پیش آمده است که به جای گوش کردن به گفته های همسرتان به این فکر کنید که در جوابش چه بگویید؟! به طور مثال وحید موقعی که به خانه بازمی گردد، سحر مثل روزهای دیگر در حال صحبت کردن با تلفن است. بعد از قطع کردن تلفن وحید به سحر می گوید: “یک بار نشد بیام خونه و تلفن دستت نباشه، احساس می کنم به من اهمیت نمیدی و….” در همین حال سحر با خودش فکر می کند: “نمی تونم با دوستم دو کلمه حرف بزنم؟ دفعه هایی که اومدی و تلفن دستم نبود رو یادت نیست؟ …..”

می بینید چقدر ارتباط مختل شده است؟ پیام ها اصلا خوب رد و بدل نمی شوند.

  • حق با منه!

گاهی اوقات دلیل این که به حرف همسرتان گوش نمی کنید این است که حق را با خودتان می دانید و اصلا اجازه نمی دهید همسرتان صحبتش را ادامه دهد و سریع حرف او را قطع می کنید تا از خودتان دفاع کنید. گاهی علاوه بر دفاع از خود به سرزنش کردن همسرتان هم می پردازید. دلیلش این است که فکر می کنید همسرتان شما را محکوم کرده است.

سحر به وحید زنگ می زند تا خریدهای لازم را به او یادآوری کند. وحید تا متوجه می شود به سحر می گوید: “حواسم هست لازم نکرده دوباره بهم بگی مگه من فراموشی دارم؟!”

  • ذهن خوانی

همینطور که از عنوان پیداست به معنی این است که فکر می کنید می توانید ذهن همسرتان را بخوانید. تصور می کنید که می دانید به چه چیزی فکر می کند. خوب حالا چه اتفاقی می افتد؟ وقتی ذهن خوانی می کنید بدون توجه به خواسته ها و افکار واقعی همسرتان، برداشت خود را در نظر می گیرید.

سحر به وحید می گوید: “وحید بیا امروز عصر بریم خونه مامانم اینا”. وحید به خاطر این که خسته است می گوید: “امروز نه حال ندارم بیام”. سحر این برداشت را می کند که وحید برای او ارزش قائل نیست و مایل نیست با خانواده ی او رفت و آمد کند.

می بینید؟ از یک جمله چقدر برداشت شخصی داشت؟ واقعا وحید این جمله ها را به او گفته بود؟!

  • ارائه راه حل

گاهی وقتی همسرتان در مورد مسئله ای صحبت می کند، نیاز به درک شدن دارد. نیاز دارد که افکار، ناراحتی ها و نگرانی هایش را با شما در میان بگذارد. اما پیش می آید که در ذهن خود به دنبال راه حل می گردید و قصد دارید سریعا این نگرانی ها را برطرف کنید. به این دلیل همسرتان نمی تواند به خوبی از نگرانی هایش بگوید و کمی احساس خلاصی کند.

این مورد در مردها خیلی اتفاق می افتد. زن ها احساسی هستند و نیاز دارند در مورد احساسات خود با همسرشان صحبت کنند. اما مردها راه حل گرا هستند و تصور می کنند که باید برای بهتر شدن اوضاع و حال همسرشان حتما راه حلی را ارائه کنند. در حالی که اکثر اوقات حال زن ها با همان صحبت کردن در مورد احساسات و افکارشان خوب می شود.

سحر با حالت غم به وحید می گوید: “خسته شدم از کار خونه و بچه داری، کلی کار می ریزه سرم و این بچه هم که همش سر و صدا می کنه و خونه رو کثیف می کنه………” وحید همین جا در جواب می گوید: “خب میخوای بریم یه مهدکودک ثبتنامش کنیم”

اما سحر فقط نیاز به صحبت کردن درباره احساسش داشت…..

  • طفره رفتن

در این مورد ممکن است به خاطر اجتناب از موضوع خاصی حرف را به حاشیه بکشانید. ممکن است بحث را به شوخی بگیرید. اما در این حال همسرتان از چنین واکنشی احساس خیلی بدی خواهد داشت.

سحر به وحید می گوید: “خیلی ناراحتم از این که همش تو خونه تنهام و تفریحی با هم نداریم”. وحید در جواب با خنده می گوید: ” تو هم که همیشه ناراحتی از همچی”.

  • در فکر فرو رفتن

گاهی اوقات زمانی که می خواهید از شنیدن موضوعی فرار کنید در فکر فرو می روید و متوجه صحبت های همسرتان نمی شوید. در واقع مایل نیستید پیرامون آن موضوع هیچ حرفی گفته شود.

سحر به وحید می گوید: “اون دفعه که رفتیم خونه ی مامانت اینا باز بهم گفت چقدر لاغر شدی. همش در مورد من نظر میده…” در این زمان وحید فقط در افکار خود فرو رفته است چون دوست ندارد در مورد این موضوع همیشگی صحبتی رد و بدل شود.

  • تایید سریع

اگر این مورد شامل حال شما شود قبل از این که همسرتان احساسات و افکارش را به درستی بیان کند، به موافقت با او می پردازید. شاید به این دلیل که قصد دارید آرامش خانه را حفظ کنید و به همسرتان نشان دهید که با او موافق هستید! اما این کار یعنی گوش نکردن صحیح! با این کار نه تنها آرامش حفظ نخواهد شد بلکه صمیمیت زناشویی از بین خواهد رفت. چرا که همسرتان تصور می کند شما او را درک نمی کنید و نمی خواهید به حرف های او گوش کنید. همچنین فکر می کند حرف هایش هیچ ارزشی ندارد.

وحید به سحر می گوید: “فردا خونه رو مرتب کن خیلی به هم ریخته شده و…” سحر: “آره آره میدونم. درست میگی..حواسم هست”.

  • برچسب زنی

گوش کردن فیلتری باعث رخ دادن دو اتفاق می شود. یا قبل از این که همسرتان حرفش را بزند به او برچسب زده اید و یا می خواهید وقتی حرفش تمام شد شروع به برچسب زنی کنید! “باز می خواد بگه که خیلی آدم خوبیه”، “باز می خواد منو محکوم کنه”، “تو که هیچی از زندگی نمی دونی”، “تو فقط به فکر خودتی”

تمام این قضاوت هایی که در ذهن وجود دارند مانع گوش کردن موثر می شوند.

  • مخالفت

بعضی از افراد به دلیل مخالفت با همسر خود به صحبت های او به صورت موثر گوش نمی کنند. این دسته از افراد هرچه را که همسرشان بیان می کنند با مخالفت و عدم تایید پاسخ می دهند. در واقع ظاهرا این افراد موضع سرسختی دارند و با مقابله ی شدید با همسرشان باعث به وجود آمدن بحث های تند و جدل می شوند.

به طور مثال وحید هرچه می گوید سحر گوش نمی کند و سریع مخالفت می کند. حتی اگر موضوعات مختلف باشند.

 

حالا متوجه شدید چه چیزهایی باعث می شود به همسرتان خوب گوش نکنید؟

مشاوره خانواده - گوش کردن فعال و موثراین بخش از مقاله مشاوره خانواده و مهارت ارتباطی با همسر، شناخت خیلی خوبی به شما داد. در بخش سوم درباره ی چگونگی کسب مهارت گوش دادن موثر در ارتباط زناشویی بیشتر صحبت خواهیم کرد. باید یاد بگیرید که چطور با این موانع مقابله کنید.

مشاوره خانواده برای این مسئله راه حل هایی دارد. پس خواهیم گفت که چطور بر موانع گوش کردن موثر غلبه کنید و روابط صمیمانه تری با همسر خود داشته باشید. حتما در بخش سوم با گروه آموزشی دو مشاور همراه باشید.

📜 دیدگاه خود را ارسال کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن