مشاوره خانواده ، مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی ، مهارت گوش دادن موثر – بخش سوم ، نکته های طلایی مشاوره خانواده

مهارت های ارتباطی در زندگی زناشویی

مهارت گوش دادن موثر- بخش سوم

 نکته های طلایی مشاوره خانواده


بعد از خواندن دو مقاله ی قبلی، حالا وقت این هست که کمی خود را بررسی کنید. موانع گوش دادن برای شما هم آشنا بود؟ بیشتر کدام یک از آن ها برای شما اتفاق می افتد؟ معمولا به این صورت است که چند مانع گوش دادن موثر ، در روابط اختلال ایجاد می کنند.

 

در این مقاله نکته های ارزشمند مشاوره خانواده درباره کاهش بحث های زوجی مطرح می شود. دو مشاور پیشنهاد می کند هر زوجی برای بهبود روابط خود  این نکات را بداند.

تمرین در مشاوره خانواده

به مدت یک هفته گفتگوهای خود را با همسرتان بررسی کنید. موضوع گفتگو را به صورت خلاصه در دفترچه ای بنویسید. بنویسید به چه دلایلی به همسرتان خوب گوش نکردید. کدام موانع را بیشتر استفاده کردید؟ آیا موضوعات مشابهی هست که در گوش دادن به آن ها بیشتر دچار مشکل شوید؟

این تمرین را حتما و حتما انجام دهید چون کمک خیلی زیادی می کند تا بتوانید ارتباطتان را بهبود ببخشید.

نمونه تمرین انجام شده:

موقعیت: سحر گفت باید حتما یه سری به مامانم بزنیم چون مریضه. منم گفتم باشه حالا حواسم هست.

دلیل: حوصله نداشتم به این موضوع گوش کنم واسه همین سریع موافقت کردم و نخواستم ادامه حرفاشو گوش کنم.

بعد از این که موانع گوش دادن خودتان را پیدا کردید، ضروری است که چند نکته را در روابط خود با همسرتان رعایت کنید. اگر یادتان باشد در بخش های قبل در مورد این صحبت کردیم: گوش کردن این نیست که فقط هیچی نگویید و ساکت بمانید. پس رعایت چند تا مورد خیلی خیلی اهمیت دارد.

  •        انعکاس دهید

نگران نباشید بعد از خواندن این مطلب کاملا متوجه می شوید که انعکاس چه کاربردی دارد. در رابطه با همسرتان خیلی پیش می آید که بگوید “تو حرف منو اصلا نفهمیدی.” “تو اصلا منو نمیفهمی.”

درسته؟ خب چرا اینطور می شود؟ شاید واقعا منظور همسرتان را خوب نفهمیدید؟

باید چه کاری کنید تا متوجه شوید که حرف همسر خود را درست فهمیدید یا نه؟

بعد از این که حرف های همسرتان تمام شد با این جمله ها درک خودتان را به او نشان دهید:

“پس تو فکر می کنی که …….”، “چیزی که من از حرفات فهمیدم اینه که ……….. درست متوجه شدم؟”، “پس تو اینجور احساس می کنی که ………”، “منظورت اینه که …………… درست فهمیدم؟”

این جمله ها معجزه می کنند. روابط را شفا می دهند. اگر اشتباه درک کرده باشید همسرتان به شما کمک می کند تا درک خود را اصلاح نمایید. او از این که به حرف هایش اهمیت داده اید خوشحال می شود. از این راه متوجه می شود که شما حرف های او را گوش کرده اید و می خواهید او را بفهمید.

به این نوع صحبت کردن در حرفه ی مشاوره خانواده انعکاس احساس و محتوا می گویند.

مثال:

وحید به سحر می گوید: “امسال تابستون نمیتونیم با بچه ها بریم شمال. به خاطر این که کلی کارهای مونده دارم که باید انجام بدم. یه عالمه کار ریخته سرم”

سحر: “پس به خاطر کارهایی که مونده استرس داری؟ به خاطر این استرس نمی تونی مسافرت بری؟ درست فهمیدم حرفتو؟”

وحید: “آره هم استرس دارم به خاطرشون و هم این که فکر کنم اگه کل تابستون رو روشون وقت بذارم بتونم تمومشون کنم. منظورم اینه.”

  • گاهی سوال بپرسید

بعضی اوقات لازم هست که برای درک بهتر صحبت های همسرتان بپرسید. “خب در مورد چیزی که گفتی چه احساسی داری؟”، “در این مورد چه فکری می کنی؟”

در مثال قبلی اگر سحر حرف های وحید را متوجه نشد می تواند بپرسد:

“به خاطر کارهایی که مونده چه احساسی داری؟”

یادتان باشد سوالاتتان را با ملایمت و با حس علاقه و اشتیاق بپرسید.

  • حالا وقت بازخورد هست

بعد از گذشتن از دو مرحله ی قبلی حالا باید نظر خودتان را بیان کنید. اما نه به صورت همیشگی! روش صحیح را در ادامه بخوانید.

شما باید چیزی را که فکر می کنید، چیزی را که به آن معتقد هستید و چیزی را که احساس می کنید به همسرتان بگویید. اما این موارد نباید شامل قضاوت و خشونت باشند. این موارد را به آرامی با جملاتی شبیه جمله های زیر بگویید:

“من فکر می کنم که …..”، “نظر من اینه که …….”

اگر با نظر همسرتان مخالف هستید، با ملایمت به این شکل بگویید: “ولی به نظر من بهتره که ……. نظر تو در این مورد چیه؟”

                                                                        مشاوره خانواده ⇐    بیشتر بدانید!

روش غلط:

وحید: “با پولی که تو بانک داریم، ماشین رو عوضش کنیم دیگه خسته شدم از مدلش”

سحر: “برو بابا تو هم چشمت به پول افتاده هی میگی اینو بخریم اونو بخریم.”

روش صحیح:

سحر: “به نظر من بهتره که این پول رو نگه داریم که بچمون به دنیا اومد بتونیم خرجشو بدیم. اینجوری من احساس راحتی بیشتری دارم. نظرت چیه؟”

فراموش نکنید که قرار نیست احساسات و فکر خودتان را پنهان کنید. فقط می خواهید آن ها را در قالب سالمی بیان کنید. پس احساسات و افکار خود را صادقانه ابراز کنید. برای این کار باید حامی و همراه همسرتان باشید تا بتوانید ارتباط خوبی را با او برقرار کنید.

موارد گفته شده را رعایت کنید و از نتایج آن شگفت زده شوید.

“یک نکته ی طلایی مشاوره خانواده در گوش دادن موثر”

در این قسمت قصد داریم نقش بدن در گوش دادن موثر را برای شما شرح دهیم. حالت بدن تاثیر خارق العاده ای در طرف مقابل شما دارد. با بدن خود ممکن است این پیام را به همسرتان انتقال دهید که به حرف هایش اهمیتی نمی دهید، حرف هایش بی ارزش است، دوست ندارید به او توجه کنید و یا می خواهید زودتر حرف هایش را تمام کند.

مشاوره خانواده - مشاورهاز طرفی می توانید از این قدرت خارق العاده ی بدن به نفع خود استفاده کنید. چطور؟ در ادامه به شما می گوییم.

چشم ها:

در ارتباطات چشم ها نقش ویژه ای دارند. وقتی همسرتان می خواهد با شما صحبت کند. لحظه ای روبروی او بنشینید، به او نگاه کنید و به حرف هایش گوش کنید. اگر از ارتباط چشمی استفاده نکنید همسرتان حس می کند حرف هایش برای شما ارزشی ندارد و یا احساس می کند که حواستان جای دیگری هست. پس ارتباط چشمی را جدی بگیرید.

تکان دادن سر:

گاهی سر خود را به نشانه ی تایید تکان دهید. این حالت می تواند با کلامی مثل “آهان” و یا “بله” همراه شود.

لبخند زدن:

البته این مورد را متناسب با موقعیت به کار ببرید وگرنه مطمئنا وضعیت بدتر می شود!

زبان عمومی بدن:

به طور کلی بدنتان باید متمایل به همسرتان باشد. برای این که نشان دهید خوب گوش می کنید کمی به جلو متمایل شوید. این حالت احساس طرد شدن را کاملا از بین می برد.

5

📜 دیدگاه خود را ارسال کنید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن